Cagliero 11 - květen 2016

Cagliero 11 - květen 2016
31. května 2016

Salesiáni přišli na Samoa v roce 1981 na žádost kardinála Pio Taofiu’u “udělat něco pro mládež”. V roce 1989 zahájilo činnost Don Bosco Technical Centrum s cílem poskytnout “druhou šanci” tí, že nabídne vyučení chudým a znevýhodněným chlapcům.

Co je nového ve světě misií? 

PDF formát v českém plném znění a s fotkami ke stáhnutí ZDE.

 

- Úvodní článek P. Guillerma Basaňa, rádce pro misie

Drazí bratři, milí přátelé,

inspirováni Strennou 2016 spolu s Ježíšem pokračujeme na misijní cestě s Duchem.

Z toho důvodu nás hlavní představený letos vyzývá, abychom vychovávali sebe a mládež ke správnému hodnocení a podpoře solidarity s těmi, kdo trpí ve všech sférách života, k sebezáporu ve službě druhým, k přijetí života jako daru ve službě, která nás činí lepšími a osvobozuje od egoismu a dává smysl našemu životu. “O takové dovednosti musíme usilovat a aplikovat je,” říká Don Ángel. Velmi často u kořene misijního povolání bývá silná touha být nablízku těm, kdo trpí. Myslíme tím např. velmi zvláštní povolání, kterého se dostalo blah. P. Luigi Variarovi, salesiánskému misionáři, vyslanému sloužit malomocným v Agua de Dios (Kolumbie), které čerpal z charismatu Dona Boska a náboženské kongregace SDB zaměřené na solidaritu s trpícími.

Pokračujme v dobrodružství Ducha!

P. Guillermo Basañes, SDB
hlavní rádce pro misie

 

- FARNOST - ÚZEMÍ stále více misijní

I když během života Don Bosco působil v 7 farnostech,

byl vždy považován za faráře chudých a opuštěných chlapců bez farnosti. Ve skutečnosti byla oratoř ve Valdoccu “farností, která evangelizovala”. Není žádným překvapením, že v ještě ne příliš vzdálené minulosti nebyl farní apoštolát vnímán jako typický pro salesiánský apoštolát. Byla to 19. generální kapitula, která uznala farnost jako místo pro “řádnou péči o komunitu mládeže” (GC19, IX, 3). Pak v roce 1971 zvláštní generální kapitula prohlásila farní službu za “autentický salesiánský apoštolát”, protože dává možnosti“ a příznivé podmínky pro naplňování našeho zvláštního poslání, vzdělávání mladých lidí z chudších vrstev” (GC20, 400-401). Zkrátka, přijetí farní služby bylo odůvodněno příležitostí být k dispozici mládeži a dělnické třídě, což bylo nakonec kodifikováno ve Stanovách čl. 42 a Pravidlech čl. 26. V tomto duchu byly farnosti včleněny do služby mládeži a referenční rámec pro salesiánskou službu mládeži definován „farností a Svatyní svěřenou salesiánům“ u aktivit a děl salesiánské pastorace mládeže (kap. VII), spolu s oratořemi - středisky mládeže, školami, učilišti, vysokým školstvím a sociálními službami pro mládež v ohrožení! Avšak v dnešním globalizovaném světě se kontext dramaticky změnil. Farnost - ať už ve městě, na venkově nebo v pralese, se má stát “útočištěm, kam se žíznivý přichází napít na své cestě a střediskem ve stálém misijním dosahu “(Evangelii Gaudium, 28). Zde se neberou v potaz pouze katolíci, ale i uprchlíci, přistěhovalci, stoupenci jiných náboženství i ateisté ze všech věkových skupin, “lidé dosud neevangelizovaní” s odkazem na Stanovy čl. 30.

Proto v každé územní farnosti lze nalézt nejen oddané věřící, ale i mnoho těch, kteří věří, že již poznali Ježíše Krista a prožívají svou víru rutinně nebo jako cosi kulturního rázu. Patří sem také ti, kteří obdrželi chabou evangelizaci, a tudíž mají jen slabou a zranitelnou křesťanskou identitu, možná již opouštějí svou víru v Ježíše Krista nebo ji prožívají jako kulturní fenomén bez účasti na liturgii společenství, přijímání svátostí nebo zapojení se do života a činnosti farnosti. Dále jsou tu i ti, kteří o Kristu neslyšeli, ti, kteří hledají někoho nebo něco, koho vnímají, ale nedokážou to pojmenovat, stejně jako ti, kteří procházejí každodenním životem zbaveným jakéhokoli smyslu.

Každá farnost se dnes stává více a více skutečným misijním územím, kde je naléhavá potřeba pravidelné pastorační péče a činnosti, misie ad gentes a nové evangelizace, jak zdůraznil sv. Jan Pavel II. v Redemptoris missio čl. 32-33 již v roce 1990!

Je nutné přehodnotit naše salesiánské farnosti, aby se stávaly více misijními, farnostmi, které vycházejí vstříc! V této skutečně misijní situaci je nezbytné, aby každá salesiánská farnost překonala koncept pastorační práce jako běžné údržby, což vede k pastorační lenosti a místo toho znovu objevila důležitost a význam evangelizace jako klíče k pastorační konverzi, která následně podporuje misijní nadšení a přináší radost z evangelizace (Evangelii Gaudium, 79, 82-83).

Alfred Maravilla, SDB
 misijní odbor

 

- Poskytujeme “druhou šanci” chudým a znevýhodněným chlapcům

Salesiáni přišli na Samoa v roce 1981

na žádost kardinála Pio Taofinu’u “udělat něco pro mládež”. V roce 1989 zahájilo činnost Don Bosco Technical Centrum s cílem poskytnout “druhou šanci” tím, že nabídne vyučení chudým a znevýhodněným chlapcům.

Více než 25 let se staráme o asi 180 chlapců v rámci čtyřletého programu, ve kterém se jim nabízí vyučení v oboru z pěti odvětví, a to automobilový průmysl, svařování a kovoobrábění, tesařské a truhlářské práce, klempířina a opracování plechu nebo elektromontérství. Mnoho z našich chlapců nebylo úspěšných v běžném školském systému a jen málo z nich zažilo v životě úspěch. Z toho důvodu naše dílny a třídní programy doplněny o celou škálu sportovních a kulturních aktivit. Naši chlapci jsou považováni za jeden z nejlepších velkých tanečních souborů v zemi a jsou často zváni, aby vystupovali při významných národních svátcích. Naše posádka fautasi (dlouhý člun) je jednou z nejúspěšnějších v zemi a poslední dobou zastupuje Samoa na Vlajkovém dnu americké Samoa. Používáme kombinaci učňovského, odborného vzdělávání, duchovní formace, sportovní ho vyžití a kulturní činnosti, abychom nabídli studentům kvalitní vzdělání a cestu ke šťastné a pozitivní budoucnosti.

Samoa je hluboce věřící a téměř výlučně křesťanskou zemí. Křesťanská víra je v Samoa silná a je výrazným rysem Samojské kultury. Denní modlitby jsou nedílnou součástí kultury. Využíváme tento aspekt kultury s cílem zajistit, aby modlitba, liturgie a prožívání víry bylo zaintegrováno do každodenního průběhu školního života. Studenti se učí v hodinách náboženství řídit modlitbu při denním shromáždění a aktivně se podílet na duchovních cvičeních. Církevní svátky se slaví s velkou radostí a nadšením. To doplňuje a přináší hloubku našemu učňovskému a odbornému výcviku a umožňuje studentům vzdělání zaměřené na přípravu kvalifikované pracovní síly. Tyto různé aspekty našeho programu umožní studentům rozvíjet znalosti, dovednosti a postoje, aby se stali dobrými křesťany a aktivními občany.

Hlavním úkolem je poskytnout příležitost našim chlapcům k prohloubení jejich víry v Ježíše Krista a k nalezení radosti, která pochází ze setkání s ním nejen v denních modlitbách a liturgických slavnostech, ale také při aplikaci víry v akci v každodenním životě skrze službu lidem v nouzi. Tímto způsobem jim pomáháme žít a slavit svou víru osobním způsobem uprostřed křesťanského společenství.

 P. Chris Ford
 Australan, misionář v Samoa

 

- Svědek salesiánské misijní svatosti

P. Pierluigi Cameroni SDB, generální postulátor pro svatořečení

Připomínáme si Božího služebníka dona Carla Crespi (1891-1982), misionáře v Ekvádoru. Ten napodobil Krista v jeho přednostní lásce k chudým tím, že se skláněl k malým, v jeho chápání k hříšníkům, v sebezáporu a vždy s velkou pokorou, odrážející se v jednoduchosti jeho aktivit.
V dopise z roku 1929 píše: “Ctihodný otče Ricaldone - jsem připraven k práci, k oběti, na všechno každý den, avšak Pán mi ukazuje něhu své lásky a vede mě k oběti. Kéž bych Mu dokázal odpovědět a pracovat vždy pro Jeho slávu“.

 

- SALESIÁNSKÝ MISIJNÍ ÚMYSL

Za salesiánská společenství v Oceánii

(Austrálie, Nový Zéland, Samoa, Fidži, Papua-Nová Guinea a Šalamounovy ostrovy), aby komunitní modlitba růžence přinesla radost z evangelia ve všech našich dílech, mezi naši mládež i laické spolupracovníky.

Austrálie, stejně jako celá Oceánie je jednou z prvních zemí na světě, která byla svěřena do mateřské ochrany Panny Marie Pomocnice křesťanů. U příležitosti oslav 200. výročí zavedení liturgického svátku Panny Marie Pomocnice křesťanů (1816-2016), můžeme oživit růženec v salesiánských komunitách a dílech, ale především v rodinách našich mladých lidí, laických spolupracovníků a v salesiánské rodině. Salesiánský misijní den 2016 nás zve soustředit se na evangelizaci Ježíše Krista v Oceánii, takže vložme misijní růženec do rukou všech salesiánů v Oceánii! 

 

Všechna předchozí čísla "Cagliero 11" jsou k dispozici v angličtině na purl.org/sdb/sdl/Cagliero nebo v češtině na archiv.sadba.org/novinky/cagliero-11.

Velký dík patří manželům Ratajovým za překlad Cagliera 11, Janě Švecové za korektury a sazbu a Honzovi Baumannovi za webové zveřejnění.

stat se dobrovolnikem

NOVĚ: naše videa

Desítky zajímavých videí pro vás.

 

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte s námi!

  • 700 rupií (260 Kč) - měsíc života dítěte v internátu v Golaghatu (Indie)
  • 50 000 kožských franků (1000 Kč) - snídaně na týden pro 90 dětí v internátu Bakanja (DR Kongo)
  • 30 bulharských levů (400 Kč) - 40 cihel na stavbu školy ve Staré Zagoře (Bulharsko)

Registrujte se ZDE .....

... a pomáhejte s námi!

čra_small

mvcr-logo

Srdečně děkujeme za podporu!