Misie v Kolumbii na vlastní oči

Misie v Kolumbii na vlastní oči
29. října 2013

Vážení přátelé,

zdravíme Vás z Bogoty v Kolumbii! Za historii 60ti let misijního působení našeho krajana P. Václava Koupila SDB jsme první českou salesiánskou výpravou, která ho zde navštívila. Jeho 90sáté narozeniny (1.10.2013) a pobídka P. Václava Klementa, který má na starosti celé salesiánské misie, nás dostala až sem.

Misionáři nikdy nestárnou

Kdo je to P. Václav Koupil? Víme o něm něco v České republice? Ptal jsem se na různých místech a vždy jsem dostával skromnou odpověď: „Nevíme o něm skoro nic.“ Podle úctyhodného věku jsem očekával staříčka skoro na vozíčku, trochu senilního, unaveného... Ale kdepak!

Jakmile jsme vstoupili do salesiánského domu „Obra salesiana del Niňo Jesús“ v Bogotě, hned nás přišel přivítat sám P. Václav. Čiperný, bez hůlky, se zájmem a úsměvem na tváři. A s překvapivě dobrou češtinou! Za první 3 dny pobytu v Bogotě jsme s ním projeli řadu míst, kde působil: salesiánský teologický studentát, školu „Colegio salesiáno de León XIII“, provinciální dům a řadu míst přímo v místě našeho přebývání. Všude ho znali, všude ho vítali. Bylo vidět, že pro ně mnoho znamená.

Zleva: P. Jára Vracovský SDB, P. Deogratias Veloza SDB (náš průvodce a ředitel salesiánské školy v Bogotě), P. Petr Chovanec SDB, P. Jorgé Toro SDB (ředitel salesiánského studentátu v Bogotě), Jaroslava Vanišová (jazyková expertka) a P. Václav Koupil SDB.

Dvojice misionářů, která se zapsala do salesiánských dějin Kolumbie

P. Václav Koupil nebyl jediným českým salesiánským misionářem, který působil v Kolumbii. Spolu s ním tu dobrou řádku let působil také náš krajan P. Václav Frýdecký SDB (1922 - 1989). Byl všestranným člověkem. Zbudoval kostel sv. Václava v Bogotě, založil kliniku... Ale hlavně vynikal hloubkou svého duchovního života, která byla příkladem pro mnoho současných kolumbijských salesiánů. „Pan provinciál byl úplně dojatý ze vzpomínky na P. Václava Frýdeckého,“ komentuje své dojmy za natáčení P. Petr Chovanec SDB. Spolu s ním ho za světce považuje i řada dalších salesiánů a obyčejných lidí, které jsme potkali.

Cesta do skutečných misií

V dalších dnech bude naše cesta pokračovat z Bogoty do míst, která místní salesiáni považují za své pravé misie: Agua de Dios a pravděpodobně také do Ariari. Jsme zváni i do Medellínu, města, ve kterém je centrum druhé kolumbijské salesiánské provincie. Jsme zde ale v Latinské Americe, kde se věci mění rychleji, než se domlouvají. Necháme se tedy vést a překvapit, co se dá stihnout do našeho odletu z Kolumbie 6. 11. 2013.

P. Jára Vracovský SDB

  • Ve středu 30. 10. 2013 okolo 15 hod. bychom měli mít přímý vstup do vysílání rádia Proglas.
  • Připravujeme další články z naší misijní cesty.
  • Pro TV NOE také připravujeme filmové materiály nejen o P. Václavovi Koupilovi.
  • Fotogalerie z Kolumbie je zde.
  • Článek o zahájení misijní výpravy do Kolumbie a o jejích členech.

stat se dobrovolnikem

NOVĚ: naše videa

Desítky zajímavých videí pro vás.

 

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte s námi!

  • 700 rupií (260 Kč) - měsíc života dítěte v internátu v Golaghatu (Indie)
  • 50 000 kožských franků (1000 Kč) - snídaně na týden pro 90 dětí v internátu Bakanja (DR Kongo)
  • 30 bulharských levů (400 Kč) - 40 cihel na stavbu školy ve Staré Zagoře (Bulharsko)

Registrujte se ZDE .....

... a pomáhejte s námi!

čra_small

mvcr-logo

Srdečně děkujeme za podporu!