Mezinárodní konference o financování rozvoje v Addis Abebě

Mezinárodní konference o financování rozvoje v Addis Abebě
25. května 2015

Zítra, dne 26.5. 2015, se bude konat jednání evropské Rady ministrů zahraničí (FAC), na kterém bude schválena společná pozice k nadcházející mezinárodní konferenci o financování rozvoje, která proběhne 13. - 16. 7. 2015 v etiopské Addis Abebě. Důležité je zejména pro schválení nového rozvojového rámce i pro úspěch jednání o klimatických změnách v Paříží.

Celá Tisková zpráva ke stažení zde: TZ - Doporučení ministru Lubomíru Zaorálkovi k společné pozici EU k Třetí mezinárodní konferenci o financování rozvoje v Addis Abebě_25.5.2015.pdf

Dopis ministru Zaorálkovi ke stažení zde: Priloha k TZ - Dopis FoRS ministru Lubomíru Zaorálkovi-1.pdf

 

pondělí 25. května 2015

 

Tisková zpráva

Doporučení ministru Lubomíru Zaorálkovi ke společné pozici EU k Třetí mezinárodní konferenci o financování rozvoje v Addis Abebě

PRAHA, 25. 5. 2015 - Na zítřejším jednání v Bruselu bude Rada ministrů zahraničí (FAC) schvalovat společnou pozici k nadcházející mezinárodní konferenci o financování rozvoje, která proběhne 13. - 16. července v etiopské Addis Abebě. FoRS – České fórum pro rozvojovou spolupráci ve svém dopisu ministru Zaorálkovi představilo sadu doporučení, která by ČR v rámci vyjednávání společné pozice EU měla prosazovat.

Mezi konkrétní doporučení, která FoRS ve svém dopise ministru zahraničí představil, patří například podpora vytvoření mezivládního panelu pro daňové otázky v rámci OSN, vytvoření mezinárodního insolvenčního mechanismu pro oddlužení či opětovné potvrzení kolektivního závazku EU poskytovat na rozvojovou pomoc 0,7 % HND, kterého nebylo do roku 2015 dosaženo.

„Posílení role rozvojových zemí při rozhodování o mezinárodních pravidlech v oblasti daní a oddlužení je klíčové pro jejich schopnost mobilizovat své vlastní zdroje pro rozvoj. Společná pozice Evropské unie by podle našeho názoru měla zároveň potvrdit cíl EU pro oficiální rozvojovou spolupráci a rozšíření financování rozvoje. Doufáme, že ČR podpoří společný postoj unie, který bude progresivní a půjde tímto směrem,“ říká Ondřej Kopečný, předseda správní rady FoRS.

Konference v Addis Abebě je pro mezinárodní společenství zásadní jednak pro úspěšné schválení nového rozvojového rámce po roce 2015 v září letošního roku, ale i pro úspěch jednání o klimatických změnách v Paříži, která proběhnou v prosinci.

Celkové znění dopisu a doporučení FoRS je dostupné v příloze TZ.

Kontakty
Ondřej Kopečný, předseda Správní rady FoRS a zástupce ředitele organizace Glopolis, kopecny@glopolis.org, (+420) 603 919 012
Katarína Šrámková, Policy officerka FoRS, katarina.sramkova@fors.cz, (+420) 774 736 700

Poznámky:
(1) FoRS - České fórum pro rozvojovou spolupráci je platformou českých nevládních neziskových organizací (NNO) a dalších neziskových subjektů, které se zabývají rozvojovou spoluprací, rozvojovým vzděláváním a humanitární pomocí. FoRS bylo založeno patnácti NNO v roce 2002. Nyní sdružuje téměř 60 nevládních neziskových organizací, mezinárodních organizací, univerzit a dalších institucí. Bližší informace: www.fors.cz.
(2) Více informací o tématu financování nových Cílů udržitelného rozvoje naleznete zde: http://bit.ly/1ds6OC1

stat se dobrovolnikem

NOVĚ: naše videa

Desítky zajímavých videí pro vás.

 

Pomáhejte s námi

Staňte se členem Klubu přátel a pomáhejte s námi!

  • 700 rupií (260 Kč) - měsíc života dítěte v internátu v Golaghatu (Indie)
  • 50 000 kožských franků (1000 Kč) - snídaně na týden pro 90 dětí v internátu Bakanja (DR Kongo)
  • 30 bulharských levů (400 Kč) - 40 cihel na stavbu školy ve Staré Zagoře (Bulharsko)

Registrujte se ZDE .....

... a pomáhejte s námi!

čra_small

mvcr-logo

Srdečně děkujeme za podporu!